SUNY ORANGE ANNOUNCES 2014-15 SCHOLARSHIP RECIPIENTS

9/23/2014

College Honors Scholars and Athletes During Annual Fall Awards Ceremony

PHOTO: Scholarship awards ceremonyMIDDLETOWN, N.Y. – SUNY Orange celebrated 130 scholarship recipients for the 2014-15 academic year during its annual Fall Scholarship and Awards Ceremony Friday evening (Sept. 19) at Orange Hall Theatre on the College’s Middletown campus.

Annually, SUNY Orange issues scholarships to incoming, returning and graduating students. Incoming and returning students receive their awards at the outset of the Fall semester while graduating scholarship recipients are honored each spring during the week of Commencement.

During the 2013-14 academic year, under the auspices of the SUNY Orange Foundation, the College issued an unprecedented $277,000 in scholarships. The vast majority of SUNY Orange scholarships are funded through the generosity of donors and friends of the College.

LISTING OF 2014-15 SCHOLARSHIP RECIPIENTS

(all hometowns in New York unless otherwise listed)

Ashley Abrahams [Newburgh], Gregory Allen Scholarship
Vanessa Ale [Highland], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Alyssa Allessandro [Newburgh], Dr. Harold W. Morgans Scholarship, Marshall & Sterling Health Professions Scholarship, Norma V. Eill Memorial Scholarship
Allyson Andryshak [Middletown], Central Hudson Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Hailey Anthony [Montgomery], Athletic Scholarship
Alicia Arrieta [Middletown], Middletown Kiwanis Club Scholarship
Jillian Artrip [Cornwall on Hudson], Athletic Scholarship
Amy Baglione [Warwick], Friends of Music Scholarship, Special Music Scholarship
Kimberly Barnes [New Windsor], Ruth Ottaway Scholarship, Boyd Foundation Scholarship, Ruth K. and Steve Taffin Memorial Nursing Scholarship
Michael Bartolone [Cornwall-on-Hudson], Athletic Scholarship
Morganne Battle [Newburgh], Ruth Curtis Scholarship, Madrigal Singers Scholarship
Stacie Becker [Montgomery], Harold L. Mamelok Memorial Scholarship
Nicolas Besdansky [New Hampton], Edward J. Meyer Memorial Scholarship
Aimee Bilancione [Middletown], Rotary Club of Middletown Scholarship, James Ottaway Jr. Honors Program Scholarship, Edward Morrison Memorial Honors Scholarship
Allison Bombard [Wallkill], Dr. Edwin H. Miner Memorial Scholarship
Moriah Brock [Cuddebackville], James Ottaway Jr. Honors Program Scholarship, Foundation Endowed Scholarship, Herman Pollack Engineering Scholarship
Samantha Bruehert [Washingtonville], Orange & Rockland Utilities Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Taylor Brummell [Newburgh], Athletic Scholarship
Samantha Butler [Middletown], Casserly Memorial Scholarship, Roberta “Bobbie” Glinton Scholarship, Iris Stedener Scholarship
Victoria Castro [New Windsor], Anthony Muratore Memorial Scholarship, Williams Family Scholarship
James Cavalari [Cornwall-on-Hudson], Staniewski Engineering Scholarship
Melissa Chan [Campbell Hall], Grace Reynolds Memorial Scholarship
Olha Cheparska-Berean [New Windsor], Faculty Annual Scholarship
Alexandra Chiusano [Chester], Dr. Cortland Mapes Scholarship
Sabrina Clemons [Pine bush], Judi Jaffe Scholarship
Dakota Cohen [Pine Bush], Selkowitz Scholarship for Visual and Performing Arts
Andrea Colman [Pine Island], Caitlin Hammeran Arts Scholarship, Frontier Women of Achievement Endowed Scholarship, E. Bash & Barbara Soldurlund Mentoring Grant
Amanda Colon [Middletown], George Shepard Endowed Scholarship
Cinthia Cordoba [Newburgh], Bertha and Nathan Mark Memorial Scholarship, SUNY Orange Board of Trustees Scholarship
Tiana Costa [New Windsor], George Shepard Endowed Scholarship
Katie Cowart [New Windsor], John F. Kennedy Memorial Scholarship
Emily Cox [Highland Lakes], Athletic Scholarship
Pamela Curry [Monroe], Iris Stedener Scholarship
Casey Dederick [Middletown], Iris Stedener Scholarship
Anthony Degraw [Sparrow Bush], John Behler Memorial Scholarship
Kimberly Delozier [Marlboro], SUNY Orange Foundation Perpetual Scholarship
Nikolas Dilles [Glen Spey], Athletic Scholarship
Bo DuBois [Newburgh], Smith, Seaman and Quackenbush Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Erin Dunn [Chester], Athletic Scholarship
Samantha Dynda [Monroe], Cary Goldschmidt Scholarship
Reese Fairchild [Bloomingburg], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Tyler Farnell [Middletown], Spagnoli Family Scholarship
Eileen Feeney [Highland Mills], Dawn Froehlich Memorial Scholarship
Olivia Fluegel [Monroe], Dr. Paul and Ida Lipschutz Scholarship, Jack Goldstein Alumni Memorial Scholarship
Carly Grinder [Newburgh], Shepard and Edna Pryluck Scholarship
Amber Grobusch [Wurtsboro], Athletic Scholarship
Ralph Grossi [Wallkill], Kathryn Murphy Memorial Scholarship
Brian Guzman [Bloomingburg], Athletic Scholarship
Katie Hanrahan [Middletown], Congelosi Family in Memory of Solowinski Family Scholarship, Goshen Rotary Club Scholarship
Ruth Harrison [Monroe], Mid-Hudson Valley Federal Credit Union Scholarship, SUNY Orange Foundation Annual Scholarship
Shayna Haskell [Wurtsboro], Williams Family Scholarship
Kathleen Herling [Pond Eddy], Hudson Valley Federal Credit Union Scholarship
Jessica Hoare [Florida], Iris Stedener Scholarship
Elaine Horton [Westtown], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Brittney House [Middletown], Athletic Scholarship
Shyasia Howard [Walden], SUNY Orange Faculty Association Scholarship
Sinead Hughes [Campbell Hall], Athletic Scholarship
Jennifer Hurley [Newburgh], Margaret Botti Dental Hygiene Scholarship
Tiffany Hutson [New Windsor], Williams Family Scholarship
Bryon Imbarrato [Middletown], Thomas C. Walts Memorial Scholarship
JaRaya B. Jackson [], Max Menter Memorial Scholarship
Shannon James [Newburgh], SUNY Orange Faculty Association Scholarship
Mardelle Jean [Chester], Athletic Scholarship
Courtney Jones [Newburgh], Athletic Scholarship
Dionne Jones [Middletown], Martin Luther King Jr. Memorial Scholarship
Iryna Kysylytsya [Monroe], Faculty Perpetual Scholarship
Tremaine Laracuente [Walden], Bill Myers Scholarship
Michelle Larson [Middletown], Chris G. Chachis Memorial Scholarship
Christine Lazarczyk [Otisville], Roberta Bernstein Scholarship, Staniewski Nursing/Physical Therapy Scholarship
Matthew Lazarski [Newburgh], Ada DeGeus Alumni Memorial Nursing Scholarship
David Leiter [Middletown], Chris Chachis Sportsmanship Alumni Memorial Scholarship, Athletic Scholarship
Robin Levin Lopez [Monroe], Maloney Family Nursing Scholarship
Jonathan Lindau [Middletown], Athletic Scholarship
Ryan Lowe [Highland Mills], George Shepard Endowed Scholarship
Joseph Lubrano [Newburgh], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Ashley Luciano [Chester], George Shepard Endowed Scholarship
Kimberly Luciano [Chester], George Shepard Endowed Scholarship
Cassie Lumbrazo [Middletown], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Daniela Maldonado [Middletown], The International Studies Scholarship
Sean Malvey [Cornwall], Athletic Scholarship
Laura Mannix [Goshen], Carol A. Gregory Grant in Aid Scholarship
Samantha Marone [Newburgh], Raymond Raimondi Alumni Memorial Scholarship
Schuyler Martire [Pine Bush], Athletic Scholarship
Kyle McNeil [Port Jervis], James Ottaway Jr. Honors Program Scholarship
Elizabeth Mehling [Warwick], Marie Ann Dulzer Communication and Theater Scholarship
Jahimara Meraz [Newburgh], George Shepard Endowed Scholarship
Katherine Mercedes [Monroe], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Christopher Mercier [Chester], Student Senate Leadership Scholarship, Iris Stedener Scholarship
Mariyanka Milusheva [Maybrook], Robert B. and Joan M. Rowley Memorial Scholarship, Gertrude and Reuben Mokotoff Scholarship
Hazel Muehlen [Walden], Ada DeGeus Alumni Memorial Nursing Scholarship
Ryan Naru [Newburgh], Charles C. and Vivian Chappell Scholarship, Margaret B. and Frank L. Howe Memorial Scholarship, Orange-Sullivan Chapter NYS Society of Professional Engineers
Ashley Newman [Newburgh], Jack Polletts Memorial Scholarship, Mid-Hudson Valley Federal Credit Union Community Service Scholarship
Jessica O’Connell [Middletown], Hannorah M. “Dollie” Sweeney Middletown High School Memorial Scholarship, George Shepard Endowed Scholarship
Cassandra Oquendo [Middletown], Athletic Scholarship
Brian Paccione [Middletown], Athletic Scholarship
Nicholas Pacifico [Newburgh], Athletic Scholarship
Manuel Palma [Newburgh], Lauren Keeley Memorial Scholarship for Returning Adult Students
Danielle Parisi [Newburgh], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Nathan Parker [Walden], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Christina Pelella [Highland Falls], Jake Kriney Family Scholarship
Peter Persoon [New Hampton], George Shepard Endowed Scholarship
Teresah Pinho [Goshen], Markovitz Business Scholarship
Albert Plantamura [Maybrook], Jack Goldstein Alumni Memorial Scholarship
Malory Porada [Cuddebackville], Athletic Scholarship
Justin Porter [Highland Mills], Charles Toole Memorial Music Award
Serena Prieto [Port Jervis], Middletown Lions Club Scholarship
Promesa Primus [Goshen], New York State Federation of Home Bureaus Scholarship, Alice Curtis Desmond Memorial Scholarship
Brooklynn Ramos [Chester], Jake Kriney Family Scholarship
Connor Rhodes [Westtown], George Shepard Endowed Scholarship
Ellen Rice [Middletown], SUNY Orange Foundation General Scholarship
Robert Rukaj [Montague], Athletic Scholarship
Jasmaine Russo [Newburgh], Shepard and Edna Pryluck Scholarship
Anthony Saporito [Middletown], Frommer Family Scholarship
Diana Saravia [Goshen], Edward Morrison Memorial Honors Scholarship
Charles Schick [Port Jervis], Dr. Andrew Godwin Dental Hygiene Scholarship
Michael Schlag [Campbell Hall], Presidents Scholarship for Outstanding Academic Achievement
Tiffany Schoonmaker [Middletown], George Shepard Endowed Scholarship
Meagan Scialabba [Otisville], Chris Chachis Sportsmanship Alumni Memorial Scholarship
Laura Scott [Bloomingburg], Iris Stedener Scholarship
Becky Shea [Middletown], George Shepard Endowed Scholarship
Jamie Shock [Newburgh], Judelson, Giordano & Siegel, P.C. Accounting Scholarship
Brianna Simpson [Middletown], George Shepard Endowed Scholarship
Dylan Simpson [Wallkill], Edwin J. & Rachel Dietz Scholarship, Student Senate Leadership Scholarship, David Logan Memorial Scholarship, Alford Prize
Cassandra Stap [Pine Bush], Ruth Kassel Scholarship
Austin Stoeckel [Washingtonville], Athletic Scholarship
Jacqueline Thompson [Middletown], Charles J. Klingman Memorial Scholarship, Peter Alberghini Inspirational Scholarship
Monica Thorry [Ellenville], Adele Gurda Nursing Scholarship
Felicia Torres [Middletown], Athletic Scholarship
Laura Torres [Pine Bush], Coldwell Banker Currier and Lazier Realtors Scholarship
Jessica Van Asselt [Middletown], Harold F. Ripley Scholarship
Rebecca Wentink [Maybrook], Athletic Scholarship
Danielle Winkeleer [Otisville], James Holmbraker Memorial Award

» Back to Headlines

Mike Albright
Communications Officer
115 South Street
Middletown, NY 10940
845-341-4728
Email