SUNY ORANGE ANNOUNCES AUGUST 2012 GRADUATES

9/12/2012

One Hundred Sixty One Students Completed Degree or Certificate Requirements in August

MIDDLETOWN, N.Y. – Dr. William Richards, president of SUNY Orange, has announced that the College awarded associate’s degrees and academic certificates to 161 students who completed their courses of study during this past August.

The College’s August graduates hailed from seven counties in New York (Orange, Dutchess, Putnam, Rockland, Suffolk, Sullivan and Ulster) and Pennsylvania.

August graduates will be eligible to participate in SUNY Orange’s 63rd annual Commencement ceremony, scheduled for 10 a.m., Saturday, May 18, 2013.

SUNY Orange Graduates List (August 2012)

NEW YORK STATE

ORANGE COUNTY
Blooming Grove: Tiffany Lenée Freeman, Danielle Theresa Peluso
Bullville: Derrick E. Goodfriend, Kaitlin C. Swiat
Campbell Hall: Siovhan V. Bark, Justin Michael DeFreitas, Anthony Joseph Karlovich, Aubry E. Trotta
Central Valley: Jalpa Vinubhai Patel
Chester: Karoline Elizabeth O'Brien, Christopher Lincoln Roney, Christopher Roy Wells
Cornwall-on-Hudson: Matthew C. Milich
Florida: Jennifer Shelley Dietz, Linda Kathleen Lippert, Erin Marie McKenna, Christopher R. Simcik
Fort Montgomery: Kimberly Dawn McCloud
Goshen: John Andrew Jonas Jr., Matteo Cirigliano, Katherine L. Finch, Karen Dawn Hernandez, Nichelle Marie Sturing, Eric Thomas Van De Weert
Greenwood Lake: Amanda Elise Cortes, Matthew A. Laroche, Donna A. McCullough
Harriman: Anthony Frenna, Jeffrey Molina
Highland Falls: James M. Ramus, Elizabeth Ann Rodriguez
Highland Mills: Dana Marie Sikora
Johnson: Louis Joseph Algiere
Middletown: Joseph A. Archiere, Emily Ann Atlas, Nairee Bhagwandeen, Edward Theodore Borgia, Edward Theodore Borgia, Evan Chorm, Jane Kathleen Deserto, Fior Elizabeth Flores, Krista Marie Gonczol, James Joseph Heimbuecher, James Fabian Kowalewski Jr., Andrew Michael Krajewski, Alex Matthew Labuda, Maria A. Lia, Devone Marita Munoz, Santiago Olivero, Andrea Bilello Pacione, Marisol I. D. Perez, Rachelle Prezioso, Dominque Sherri Prioleau, Gregory Joseph Quinn Jr., Felipe Reyes Jr., Jessica Yvette Sanchez, Alyssa Marie Schneider, Katherine Joan Studer, Donald R. Van Houten, Luis Jose Villafane II, Denise Marie Wright
Monroe: Nicholas Anthony Garen, Mariel Catherine Gill, Corey Martin Gopel, Stefanie Nicole Hawxhurst, Amanda Y. Ko, Lindsey Marie Lynch, Christopher William Lyons, Ryne Paul McElroy, Stephen Thomas Sochulak, Justin Chi Tsang
Montgomery: Colleen Helen Gramm, William Edward MacEwan, Renée A. Marchant, Kristina J. Santos, Joanne Tirante
New Hampton: Michael Raymond Spiak, Jane Elisabeth Warrington
New Windsor: Lawrence M. Lewin Jr., Raymond Maurice Brown, Gregory T. Mylonas, Murat Ozkurt, Julio Arpuro Rivera, Amanda Nicole Sheafe
Newburgh: Olga M. Adan-Ortega, Jessica Cardoso, Allyson Marie Casey, Fredericka Stephanie Dillard, Joseph Michael Disciglio, Karla Elgueta, David Lawson Gustafson, Christine Ann Joy, Jeremiah J. Judson, Bradley J. Kahabka, Crystal Ann Kurz, Bryan M. Labarbera, Jimmie Loupe III, Matthew Francis Mucci, Tyler Elias Reyes, Dana Joy Trippedo, Josephina Vondras
Pine Bush: Mark Joseph Brown, Allyson Marie Colarieti, Kristi Lynn Cummings, Michael S. Kinsley, Nicholas John Melendez, Audrey Parenti
Port Jervis: Richard H. Broas III, Jillian Yvonne Hicks, Rebecca L. Hundley, Amanda Perez, Raina J. Schuman, Adam William Tidd, Andrew Josef Wierl
Rock Tavern: Caitlin E. Gamble
Salisbury Mills: Brian Benzal
Walden: Chandana Gupta, Sean William Kelly, Kourtney Jill Mills
Warwick: Kelly M. Delehanty, Andrew Sanborn Lane, Alfred Anthony Lang, Kristin C. Mullen, Brian Michael Slevin, Mary Elizabeth Welch
Washingtonville: Laura Marie Encarnacion, Deanna M. Enea, Margaret Krull, Melissa A. Lassig, Kimberly Michele Ludewig, Nicholas David Mania, Ryan Anthony Orso, Michael E. Viscusi
Westtown: Barbara A. Schafer

DUTCHESS COUNTY
Poughkeepsie: Maria Elsa Zhinin
Wappingers Falls: Timothy Paul Short

PUTNAM COUNTY
Brewster:
Laura Michelle Unson

ROCKLAND COUNTY
Stony Point
: Krzysztof Zdzislaw Tybinkowski
Yonkers: Victor Couto, Christian M. Romero

SUFFOLK COUNTY
Bay Shore:
Jordan Awoye

SULLIVAN COUNTY
Bloomingburg:
Joseph Michael Bennett, Alex Todd Berentsen, Joseph Rocco Ditizio
Glen Spey: Matthew Steven Donovan, Kyle Richard Steimle
Liberty: Samantha Elizabeth Kelleher
Mongaup Valley: Katherine DeGroff Lederman
Monticello: Richard James Heins
Wurtsboro: Alicia Lynn DeLeeuw, Dominic John Longo, Jack Robert Sullivan, Nancy Wolbeck

ULSTER COUNTY
Ellenville:
Melissa Dawn DeJesus
Highland: Samantha Elizabeth Ortiz
Kerhonkson: Michael Graig Brown
Milton: Cheryl Lynn Casey, Heather Rosario Martinez
Walker Valley: Veronica Elizabeth Arwe,
Wallkill: Allison Galgan, Sean Patrick Graham

PENNSYLVANIA

Milford: Donna Marie Gillispie

Total Graduates: 161

» Back to Headlines

Mike Albright
Communications Officer
115 South Street
Middletown, NY 10940
845-341-4728
Email