SUNY ORANGE ANNOUNCES AUGUST AND DECEMBER 2008 GRADUATES

2/9/2009

Two Hundred Forty Two Students Completed Degree or Certificate Requirements During Summer or Fall

MIDDLETOWN, N.Y. – Dr. William Richards, president of SUNY Orange, has announced that the College awarded associate’s degrees and academic certificates to a combined 242 students who completed their courses of study during August and December of 2008.

If they choose, the recent graduates are eligible to participate in the College’s 59th Commencement ceremony this May 16.

A total of 95 students from Orange, Dutchess, Sullivan and Ulster counties, as well as New Jersey, were among the August graduate listing while the 147 December graduates included students from Orange, Dutchess, Sullivan and Ulster counties, and Pennsylvania.

 

SUNY Orange Graduate List (August 2008)

NEW YORK STATE

ORANGE COUNTY
Bloomingburg: Brandon O. Cheung, Susan Irene Barbara Graham
Central Valley: John Michael Dembia
Chester: Paul Joseph Bienskie
Cornwall-on-Hudson: Carlie Anne Moore
Cuddebackville: Rosemarie Miller Martinson
Florida: Daniel C. Ozugowski, Robert E. Sanford III
Goshen: Michael S. Canterino, Erica-Nicole Doherty, Melanie Eileen George, Brianne G. Keeney, Matthew Ryan Quinn
Highland Falls: Andrew James Rowney
Highland Mills: Justin William Hunter, Andrew Thomas Telesca
Johnson: Amanda Marie Kantner
Maybrook: Martin Hector Caro, Renaldo Antonio Van Couten, Lindsay Krista Weller
Middletown: Nicholas Robert Andersen, Rifai Awadallah, Heidi Lynn Benedict-Lewis, Michael J. Benzaia, Erin M. Chambers, Timothy Mathew Charles, Timothy R. Colletti, Mary Prescott Davis, Margaret A. Green, Andrew G. Kuehner, Jessica R. Kuhn, Jordan Michael Lawrence, Amy Alexandra Perez, Vishal Leon Ramnarine, Kyle Allen Raymond, Lauren Beth Sullivan, Martha Ann Van Vliet, Ecaterina Veronica Velez, Jacqueline Sara Wood
Monroe: Liam Edward Dougherty, Michelle Anne Keddy
Montgomery:
Kyle Wells Hornbeck, Anthony Michael Martino
New Hampton: Marisol Perez, Kimberly Christine Striefler
New Windsor: Brian Moschitta, Maureen Noble, Lawrence Robinson, Tamatha Loren Rowe, Johnny Sanchez
Newburgh: Malcolm A. Burks, Ryan K. Gould, Joseph Robert Gugliotta, Wendy A. Martinez, Sara Louise Nelson, Wendy Thompson, Yamaris Christina Vaillant, Stacey Lynn Wutch
Otisville: Crystal Marie Grebeldinger
Pine Bush: John Robert Bahrenburg, Kathleen Marie Baxter, Jeremy Joseph Fulton, Joe C. Rizzo Jr.
Pine Island: Monica B. Zottola
Port Jervis: Marisa Anne Marquez, Nancy Elizabeth Mazzella, Denise Paige Pennings, Benjamin Alan Sadd
Rock Tavern: Shannon Taylor Weir
Slate Hill: Courtney Anne Dolce, Marie Antoinette Wong
Sparrowbush: Sara Marie Rink
Unionville: Michael Edward Markiewicz
Warwick: Kali Noelle Brockunier, Vito Roca
Washingtonville: Janine Rose Krenski, Christine Rose Valentino
Westtown: Antoinette Noelle Tucci

DUTCHESS COUNTY
Beacon: Takiya S. Haynes
Fishkill: Alison M. Daniels
Hopewell Junction: Alban Cota
LaGrangeville: Christine Marie Mowbray
Poughkeepsie: Karin L. Brennan, Peter James Rubertone

SULLIVAN COUNTY
Liberty: Sally Ann Elliott
Neversink: Alyssa Kristine Ruhlin
Woodridge: Saundra P. Kozlowski
Wurtsboro: Marianne E. Mack, Jennifer Ochse

ULSTER COUNTY
Ellenville: Monica K. Avendano
Kingston: Amber Rae Conklin, John David Schrader
Saugerties: Eric James Bentley
Wallkill: Roseanne Galgan

OUT OF STATE

NEW JERSEY
Teaneck:
Jacqueline Leona Guilmette

Total August 2008 Graduates: 95

SUNY Orange Graduate List (December 2008)

NEW YORK STATE

ORANGE COUNTY
Circleville:
Gregory Anthony Abrignani
Campbell Hall: Juan Carlos Candelario
Chester: Jenielle Joan Balkowski, Christina M. Cuomo, Nicole Renee Eichner, James Richard Salvato
Cornwall-on-Hudson: James H. Smith Jr.
Cuddebackville: Laura Beth Licht, Luke John Scott
Florida: Juliana Alexis Pagán, Thomas Joseph Sardo
Goshen: Karen Ivy Hasbrouck, Mark W. Jordan, Laura Celeste Ortiz, Jacqueline Christine Rountree
Highland Mills: Jacy M. Pungello, Briana Marie Davis, Joseph James Marino, Joseph Michael Palaggi
Howells: John Scott Fratto
Huegenot: Jeffrey Edward Vicchiariello
Maybrook: Jennifer Marie Giannelli, Ryan D. Lazaroff, Joanne Newallo-Christian
Middletown: Deborah Ann Alindogan, Susan Grace Amodio, Lisa Rae Bellotto, Jessica Nédie Bordes, Renée S. Brown, Christopher J. Caraballo, Edo Chorm, Candice Aileen Cathryn Colarieti, Marie Coultrup, Brian Paul DeStefano, Evin J. Harris, Donna Marie Hennessy, Jennifer Jean Higgins, Cody M. Kroll, Alisha Marie Landis, Brittany Lynn Malunat, Carolyn Meere, Amr Ahmed Moait, Amanda S. Muller, William Robert Noha, Louise L'trecia Pinckney, Jennifer N. Rielly, Kara Lee Rykowski, Ervin M. Ventura, Brooke Marie Walters, Jessica Lee Wilcox, Kimberly Ann Williams,
Monroe: Michael A. Jordan, Eugene John Lockwood Jr., Vincent Michael Melendez, Lisa N. Mignone, Stephanie Jeanne Musial, Theresa M. Nelson, Alicia J. Rescigno, Karen L. Rubio, Caitlin Jamie Schultz
Montgomery: Dana Michelle Estrada, Christopher Anthony Jacoby, Stephanie Nicoletta Lambros, Erin Lynne Melanson, Bonnie Jeanne Rule, Kimberly L. Wood, Alissa Michele Wright
New Windsor: Brian Dwight Ahumada, Allyson Diaz, Sean Christopher Henderson, Tiffany Louise Niles, Jason J. Scott
Newburgh: Joseph Anthony DiBlasi, Mario Hernandez, Alexander S. Lincoln, Kris T. McGrath, Katherine B. Metzinger, Nya Janet-Jaysin Pagán, Vincent Roman, Casey Lee Todd, Ismael J. Torres, Helen Romaine Woodhull
Otisville: Josh Michael Horner, Cathy Lynn Mosher, Samantha Nicole Santiago
Pine Bush: Timothy Aaron Babicz, Heather Marie Carey, Tanisha Ray Coté, Mark Ronald Ferdinand
Port Jervis: Sarah Renee Bart, Nicole Corinne Brophy, Mary Ann Ciardullo, Samuel Hernandez, Patricia Innella, Kyle P. Keane, Samantha Nicole Kiss, Amanda J. Palko, Alyssa Nicole Rybak, Ashley Nicole Spears, Christine Elizabeth Sprusansky, Nicole Marie Stellato, Melissa Antoinette Varcoe
Rock Tavern: Thomas Vincent Dolan
Slate Hill: Thomas John Swanson
Sparrowbush: Ian Michael Buda, Jordan M. Buda, Erin Elizabeth Dean, Adianna Milagros Gonzalez, Michael S. Orrego, Thomas Vincent Osowick
Thompson Ridge: Shannon Nicole Clarke
Tuxedo: Steven L. Pavese
Walden: Catherine Ann Bardin, Thomas William Eckert Jr., Luke John Fremgen, Athina Hionis, Andrew Ryan Imbasciani, Anthony Mitchell Mansilla, Keri-Ann McLaughlin, Steven R. Savage, Alexander Thomas Vignogna
Warwick: Matthew E. Dumm, Matthew A. Fors, Lee Kendan Leonard, William Joseph Montopoli, Matthew Charles Peer, Andrew William Santoru, Leigha Ann Weiss
Washingtonville: Therése Victoria Cavalari, Ashley Lauren Delagana, Jennifer L. Schrader, Jacqueline Villavicencio, Margaret Teresa West

DUTCHESS COUNTY
Beacon:
Jose Ramon Chevere

SULLIVAN COUNTY
Bloomingburg:
Barbara L. Kaplowitz, William Joseph Polakowski III, Brett Ryder
Rock Hill: Elizabeth A. Adams, Nadia A. Morreale

ULSTER COUNTY
Ellenville:
Samuel Colón, Kimberly Anne Rashleigh
Wallkill: Talia M. Badillo, Kaitlin E. Clavin, Eric Robert Colman, Joseph C. Fazio,

OUT OF STATE

PENNSYLVANIA
Matamoras:
Stacy L. DeYoung
Milford: Erin Michelle Seasholtz

Total December 2008 Graduates: 147

» Back to Headlines

Mike Albright
Communications Officer
115 South Street
Middletown, NY 10940
845-341-4728
Email